31 maja, 2012

Nowa Fantastyka #6/2012


Już jutro pierwszy dzień czerwca, a co za tym idzie, nowy numer Nowej Fantastyki! No i oczywiście wyczekiwany przez najmłodszych Dzień dziecka! Właśnie o tym dniu, w swoim felietonie, traktuje Jakub Ćwiek. Rozważa, w jaki sposób zachęcić dzieci do dobrej literatury i filmu. Opowiada jak to on sam, gdy był maluchem, oglądał je nielegalnie przez szparę w drzwiach do sypialni rodziców. Autor przybliża nam też sztuczki swoich własnych dzieci i sposoby, jakich używa, by zarazić ich własną pasją. Artykuł czyta się przyjemnie, zwłaszcza, że przy okazji przypominamy sobie sytuacje z dzieciństwa, kiedy to my stosowaliśmy wszelkiego rodzaju sztuczki, by obejrzeć upragniony film.

Kolejny artykuł, to temat z okładki, a dokładniej Misja Prometeusza. Bartosz Czartoryski, autor, omawia tę produkcję, aczkolwiek zdradza jedynie zarys fabuły, bo jak sam zaznacza, nie warto zdradzać szczegółów. Ogółem mówiąc, zapowiada się ciekawa produkcja i sama z ciekawości ją obejrzę. Warto też przez wyruszeniem do kina przejrzeć ten artykuł, bo na prawdę może się przydać w późniejszej analizie filmu.

Następną omawianą produkcją filmową jest Królewna Śnieżka i Łowca. To film oparty na wszystkim znanej baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. pewnego dnia, młody debiutant Evan Daugherty, siadł przed komputerem i wpadł na pomysł napisania scenariusza do odświeżonej, pełnej akcji historii o czarnowłosej piękności. Scenariusz ten przeszedł dość długą drogę, nim zaczął być realizowany. W dalszej części artykułu, Marcin Zwierzchowski, przybliża fabułę filmu, a także omawia aktorów, grających główne role. Spośród nich, najwięcej wątpliwości stwarza młoda Kristen Stewart, znana większości, jako dziewczyna wampira ze Zmierzchu. Co prawda, ma za sobą kilka roli, z którym poradziła sobie dobrze, więc też wiele osób wiąże z nią duże nadzieje.  Ja sama jestem bardzo ciekawa, zarówno gry Stewart, jak i ogólnego wrażenia o tej produkcji. Z pewnością wybiorę się do kina.

Dalej mamy artykuł Wawrzyńca Podrzuckiego, który omawia motyw klonów w sf. Kolejnym artykułem jest Postapo-Franczyza, w którym Wojciech Chmielarz opowiada o tym, jak ciekawie rozwinął się świat stworzony przez Dmitrija Glukhovsky'ego. Później mamy artykuł Piotra Mirskiego, z którego można dowiedzieć się m.in. nadchodzącej premierze Facetów w czerni 3. Nie zabrakło też wywiadu, tym razem z Robertem M. Wegnerem, który opowiada o swoich książkach, sposobach pisania, a także planach literackich. Bardzo przyjemny, ciekawy wywiad. Warto przeczytać.

W numerze nie mogło zabraknąć nieodłącznego elementu jakim jest polska i zagraniczna proza. Na początku mamy okazję poznać opowiadanie Bartosza Działoszyńskiego pt.: Bunt Maszyn. To stosunkowo krótki twór, lecz dość specyficzny i skłaniający do refleksji. Następny jest Głód Anny Brzezińskiej i Wydarzenia radomskie Damiana Drabika. Tym miłym akcentem kończy się seria polskiej prozy, a zaczyna zagraniczna. W tej spotkamy z kolei Życie na dnie Jeffreya Forda, Papierową menażerię Ken Liu oraz Sześć miesięcy i trzy dni Charlie Jane Andrews. Opowiadanie, opowiadaniu nierówne, jednak każde z nich coś w sobie ma i warto się z nimi zapoznać.

Po tej sporej dawce prozy, Michael J. Sullivan w swoim felietonie Rady dla piszących, tym razem daje wskazówki, jak dobrze zapisywać dialogi. To z pewności przydatna wiedza, bo przecież dialogi to jedna z ważniejszych części tekstu literackiego. Ten dość obszerny artykuł jest świetnie napisany i na prawdę pomaga. Na koniec, redakcja zaserwowała jeszcze trzy inne felietony. Rafał Kosik pisze o fantastyce praktycznej, Peter Watts w czwartym już z kolei tekście, traktuje o groźnym nadmiarze wiedzy, a Łukasz Orbitowski, omawia filmy, które są wszystkim znane, a jednak nikt ich nie ogląda. Oczywiście, w numerze nie zabrakło również sporej dawki recenzji książek, filmów i komiksów, a także interesujących konkursów.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Panu Arturowi z redakcji NF!

9 komentarzy:

 1. Kolejny numer zapowiada się równie ciekawie jak ten poprzedni. Bardzo fajna recenzja, jeśli zdobędę ten magazyn to z chęcią go przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I również dziękujemy pięknie za omówienie.
  redakcja NF

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dopiero przeczytałam dwa artykuły z tego numeru, a czeka na mnie jeszcze poprzedni, który muszę zrecenzować. ; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ochotę na film "Królewna Śnieżka i Łowca" :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten magazyn, jutro wybiorę się po kolejny numer :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytuję czasami tę gazetę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej.
  Jestem ciekawa ile to pismo kosztuje i gdzie można je kupić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magazyn kosztuje 9,99zł, a szukać możesz go w pobliskich kioskach ;)
   Ewentualnie, jeśli byłabyś zainteresowana, możesz poczytać jeszcze co nieco o prenumeracie (http://fantastyka.pl/14.html) ;)

   Pozdrawiam!

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne