09 lipca, 2012

Crom i Uczeń Czarnoksiężnika - Krzysztof Stelmarczyk

Autor: Krzysztof Stelmarczyk
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 328

„Zaklęcie postrzegało ją jako słup białego światła strzelający w granatowe, niemal czarne niebo. Iskra bohatera zawsze oznaczała przygodę, a Wędrowne Zaklęcia uwielbiają przygody. Dało nura w sam środek światła, gdzie rodził się właśnie nowy bohater.
A dokładniej, bohaterka.”Krzysztof Stelmarczyk urodził się w 1977r. w Wołowie. W latach 1997 – 2008 był wokalistą i tekściarzem zespołu Blue Raincoat. Pracował w Wołowskim Ośrodku Kultury, był nauczycielem, dziennikarzem a także ekspozytorem towaru w markecie. W 2009 zaprezentował swój materiał muzyczny jako Gentlemenel. Jego opowiadanie Wilk Fuks i Nalewajek ukazało się w wydaniu specjalnym Fantastyki 1/2011. Obecnie jest związany z portalem literackim Booklips. Jakiś czas temu, nadkładem wydawnictwa Zielona  Sowa, ukazała się jego pierwsza powieść, Crom i Uczeń Czarnoksiężnika. Książka od samego początku przyciągnęła mój wzrok, a że powieści z nutką przygody i magii lubię, pełna zapału zabrałam się za lekturę.

Crom jest energiczną dwunastolatką, która kocha przygody i nigdy nie zaznaje nudy. Wolny czas spędza na dworze wchodząc na drzewa i przemierzając bezkres lasu. Jako najmłodszy członek rodziny, nazywana jest Leśnym lichem. Pewnego dnia podczas jednej z wędrówek zostaje niespodziewanie zaatakowana przez młodego chłopca oraz czarnoksiężnika Darka von Deth'a. Zły człowiek jakim jest czarnoksiężnik, poluje na Iskrę Crom i jest zdolny do wszystkiego byle ją otrzymać. Dwoje nastolatków ma niesamowitego farta, gdyż przeżywają całe starcie. Młodzieniec jest jednak w dość marnym stanie, więc Crom zabiera go do domu. Babcia dziewczynki wzywa pewnego druida by ratować życie chłopcu, lecz nawet on nie jest w stanie mu pomóc. Któregoś dnia nastolatek budzi się ze śpiączki samodzielnie. Z jego opowieści, Crom dowiaduje się, że rodzina zmusiła go do odbycia praktyki u Darka von Deth'a, jednakże nikt nie spodziewał się po nim, że będzie kazał chłopcu zabić dziewczynkę. Dlaczego czarnoksiężnik tak bardzo pożąda Iskry Crom? Jak potoczą się dalsze losy nastolatków?

Crom i Uczeń Czarnoksiężnika to powieść, która wciąga od pierwszej strony i czyta się ją jednym tchem. Prosta fabuła i język, świetny styl autora oraz wartka akcja sprawiają, że historię Crom dosłownie się chłonie. Krzysztof Stelmarczyk stworzył książkę, w której roi się od tajemnic, niedopowiedzeń oraz intryg, które zgrabnie ciągną się aż do kresu powieści. Nie ma mowy o nudzie czy przysypianiu. Bardzo ciekawym urozmaiceniem są tutaj nawiązania do legend i bajek, które zna praktycznie każdy dzieciak. Szczególnie przybliżonymi postaciami są tutaj Czerwony Kapturek i Wielki Zły Wilk, w skrócie WZW. Co najlepsze, Stelmarczyk pięknie ubarwił tych bohaterów i nadał im nowe charaktery. W całej powieści dominuje humor, który najczęściej przejawia się w dialogach między postaciami. Autor serwuje swoim czytelnikom potężną dawkę śmiechu!

Książka jest pięknie wydana. Miękka oprawa ze skrzydełkami, odpowiedni papier i wystarczająco duża czcionka sprawiają, że czyta się na prawdę wygodnie. Do tego śliczna okładka przedstawiająca trzy główne postaci, z uwypuklonym napisem oraz skąpana w żywych kolorach, naprawdę zachęca do poznania treści. Od strony edytorskiej powieść prezentuje się równie korzystnie. Nie dopatrzyłam się żadnych błędów, czy literówek. Tekst podzielony jest na trzy części, a te z kolei na rozdziały, prolog oraz epilog. Miłym dodatkiem jest mapka zmieszczona na końcu książeczki.

Podsumowując, jak najbardziej polecam powieść Krzysztofa Stelmarczyka. Myślę, że szczególnie spodoba się młodszym czytelnikom, jednak zachęcam do jej przeczytania każdego. W Crom i Uczeń Czarnoksiężnika znajdziemy wszystko, co najlepsze! Barwnych bohaterów, ciekawą fabułę, mnóstwo intryg, a wszystko to ubarwione humorem. Polecam serdecznie!                                                                                                  

Moja ocena: 8/10

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji ślicznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa!
Książkę można nabyć w korzystnej cenie w księgarniach:

3 komentarze:

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne