11 września, 2012

Juniper Berry i tajemnicze drzewo - M.P. Kozlowsky


Autor: M.P. Kozlowsky
Wydawnictwo: Esprit
Ilość stron: 267


,,Pokusy będą towarzyszyć nam zawsze, gdziekolwiek się w życiu udamy i cokolwiek będziemy robić.''
Niezależnie od wieku, każdy człowiek o czyś marzy. Posiadamy pragnienia, zarówno te mniejsze, jak i większe, które nie zawsze łatwo ziścić. Od najmłodszych lat swojego dzieciństwa, stopniowo poznając świat, uczymy się że nie wszystko można dostać, czy zrobić. Czasami potrzeba czasu, czasem środków finansowych, a jeszcze innym razem zwyczajnej chęci do działania. Marzenia można spełniać, jednak na samym początku powinniśmy postawić sobie pytanie: jakim kosztem? Co jesteśmy w stanie poświęcić dla osiągnięcia obranego celu i czy naprawdę warto. Mówi się, że marzenia bywają niebezpieczne - to szczera prawda, bo czasami granica, którą sobie wyznaczamy, zwyczajnie się zaciera i przez jedno głupie działanie możemy stracić więcej niż zyskamy.

Juniper Berry to utalentowana jedenastolatka, która co dzień musi zmagać się z samotnością. Jej rodzice to sławna para aktorów, uwielbiana przez tłumy fanów. Kiedyś było inaczej, dziewczynka spędzała dość sporo czasu z mamą i tatą, razem bawili się, rozmawiali i byli szczęśliwą rodziną, jednak do pewnego czasu dorośli się zmienili. Coraz mniej uwagi poświęcają swojej córce, są oschli, nieprzyjemni i niekoniecznie obchodzi ich los własnego dziecka. Któregoś dnia, Juniper przypadkowo poznaje Gillsa, chłopczyka, który ma podobne problemy. Razem postanawiają odkryć jakże przerażającą prawdę o swoich rodzicach i za wszelką cenę ich ratować. Jaką rolę w tej historii odgrywa tytułowe tajemnicze drzewo i co się w nim kryje?

Juniper Berry i tajemnicze drzewo całkowicie mnie oczarowała i zapewniła kilka przyjemnie spędzonych przy lekturze godzin. To książka, która ujmuje swoją prostotą, a jednocześnie zachwyca oryginalnym i ciekawym pomysłem na fabułę. Autor pisze bardzo lekko i przejrzyście, nie stosując rozległych opisów, co automatycznie ułatwia i przyspiesza czytanie. Magiczna narracja w połączeniu z achromatycznymi ilustracjami budują niesamowity klimat, który dodaje powieści jeszcze więcej głębi.

Bohaterowie są świetnie nakreśleni. Juniper od razu zdobywa sympatię czytelnika, jego współczucie, a także podziw. To bardzo odważna i jak na swój wiek wyjątkowo inteligentna dziewczynka, która mimo przeciwności losu dąży do uratowania swojej rodziny z rąk czarnych mocy. Opowieść o Juniper dostarcza wielu, wielu najróżniejszych emocji, które autor zdołał pomieścić na jedynie dwustu sześćdziesięciu siedmiu stronach. To niebywałe jak mnóstwo fantastycznych elementów M.P. Kozlowsky zdołał zamieścić na kartach książki. To piękne połączenie emocjonującej historii z dreszczykiem, z współczesną baśnią z całą gamą wartościowych przesłań.  

Myślę, że Juniper Berry i tajemnicze drzewo  adresowana jest do osób w każdym wieku - zarówno najmłodszych, których oczaruje bajkowa, a równocześnie poruszająca magiczna historia, jak i do młodzieży i osób starszych, które wyciągną z niej zapewne nieco więcej morału. Mnie całkowicie do siebie przekonała i z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu.

Moja ocena: 8/10

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Esprit! 
 
Książkę można nabyć w korzystnej cenie w księgarniach:
FONT polska księgarnia
Gandalf

15 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna książka, moim zdaniem dużo lepsza od "Koraliny" Neila Gaimana:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już widziałem recenzję tej książki, również bardzo pozytywną. Szczególnie moje zainteresowanie budzą ilustracje i klimat, który domyślam się, jest w tej książce konkretny. Zresztą lubię takie historie, które z powodzeniem mogą nadawać się i dla młodszych, i dla starszych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i nawet mi się podobała :) Będę ją miło wspominała, ale raczej już do niej nie wrócę ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. Kupiłam te książkę jakiś czas temu i jestem jak najbardziej na tak - niedługo się za nią biorę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka mnie intryguje i bardzo chciałabym ją wkrótce przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. W pełni się z Tobą zgadzam, książka jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się być interesującą lekturą, dlatego zamierzam lepiej się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. chętnie bym się z nią zapoznała ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. wydaje się być naprawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. świetna recenzja, muszę koniecznie ją wypożyczyć :>

  OdpowiedzUsuń
 12. Intryguje mnie ta książka od dawna! W końcu muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. okładka jest rewelacyjna, muszę się rozejrzeć za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne