28 lipca, 2014

Fiszki. Język angielski - seria: 100 naj...Wydawnictwo: Cztery Głowy
Redaktor: Martyna Kubka
Lektorzy: Małgorzata Rychlicka-Hewitt, Stephen Hewitt
Ilość fiszek w zestawie: 100Znajomość języków obcych, a już w szczególności języka angielskiego, jest dziś bardzo ważna. Podstaw uczą się już przedszkolaki, a ta nauka kontynuowana jest w całym dalszym toku edukacji. Nierzadko jednak bywa to uciążliwe, męczące i nieprzyjemne. A przecież naukę można sobie dowolnie ułatwiać, przyspieszać i wzbogacać o kolejne nowe sposoby. Coraz więcej osób zamiast tradycyjnych podręczników czy innych książkowych pomocy, wybiera fiszki.

Fiszki to niewielkie prostokątne karteczki wykonane z papieru bądź kartonu. Z jednej strony takiej karteczki mamy dany wyraz w języku angielskim wraz ze zdaniem pokazującym jego przykładowe użycie w kontekście, a z drugiej to samo w tłumaczeniu polskim. W tych konkretnych zestawach wydawnictwa Cztery Głowy (Amerykański kontra brytyjski, Wyrazy zdradliwe, Konstrukcje egzaminacyjne i Najczęstsze błędy) znajdziemy również dwa dodatkowe kartoniki - NAUKA i UMIEM - które znacznie ułatwiają pracę z fiszkami, pozwalając na systematyczne segregowanie przyswojonych i nieprzyswojonych treści, a co za tym idzie motywują też do dalszej nauki. Dodatkową pomocą, o której warto wspomnieć są indywidualne kody w każdym z pudełeczek, które umożliwiają pobranie ze strony wydawnictwa plików audio do każdej z fiszek, także można dodatkowo poćwiczyć wymowę i akcent. 
Kilka słów na temat każdego z czterech zestawów:

Konstrukcje egzaminacyjne: Tytuł zawiera 100 idiomów egzaminacyjnych. Są to idiomy dwumianowe (tzw. binomials) i wyrażenia idiomatyczne, które często pojawiają się w części leksykalno-gramatycznej ("Use of English") egzaminów certyfikatowych dla zaawansowanych, tj. CAE czy CPE. Publikacja jest skierowana do osób, które chciałyby wzbogacić swoje słownictwo o wyrażenia idiomatyczne potrzebne podczas egzaminów. 

Wyrazy zdradliwe: Tytuł zawiera 100 wyrazów zdradliwych (false friends), które przez swoje podobieństwo w języku polskim i angielskim często są błędnie tłumaczone. Do każdego hasła podano przykład oraz wyraz zdradliwy wraz z jego znaczeniem i przykładem użycia. Publikacja jest skierowana do osób, które chciałyby poznać słowa, które w języku angielskim i polskim brzmią lub są pisane podobnie, ale mają odmienne znaczenia, przez co często są mylone. 

Najczęstsze błędy: Tytuł zawiera 100 problematycznych słów i konstrukcji wraz z praktycznymi przykładami poprawnego użycia w zdaniu. Do każdego hasła podano przykład błędu, często popełnianego przy użyciu danego słowa czy konstrukcji. Publikacja jest skierowana do osób, które chciałyby uniknąć popełniania błędów zarówno w wypowiedziach pisemnych, jak i ustnych. 

Amerykański kontra brytyjski: Tytuł zawiera 100 amerykańskich słów i zwrotów wraz z ich brytyjskimi odpowiednikami. Do każdego amerykańskiego hasła podano praktyczny przykład użycia. Publikacja jest skierowana do osób, które chciałyby szybko zapoznać się z różnicami między amerykańską i brytyjską odmianą języka angielskiego.

Fiszki z z serii 100naj... są świetną alternatywą dla osób, które interesuje szybka i skuteczna, ale też systematyczna nauka. Z dostępnych dziewięciu zestawów z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a za tę cenę naprawdę warto choćby spróbować! Pudełeczka są niewielkie i poręczne, dlatego z łatwością można je zabrać ze sobą wszędzie. Osoby niecierpliwe nie zdążą się znudzić, a dodatkowo naukę mogą urozmaicić np. quizem z przyjaciółmi. Polecam zarówno uczniom jako świetny sposób na powtórki przed egzaminami, ale także każdemu, kto we własnym zakresie poszerza swoje językowe umiejętności. 

11 komentarzy:

 1. Testowałam i jestem bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazwyczaj robię sobie sama fiszki, ale zamierzam się skusić na jeden zestaw :)
  www.blog-ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Już o nich słyszałam. Właśnie jestem na etapie ponownej nauki ang. i w sumie z takiej metody jeszcze nigdy nie korzystałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam te fiszki. Bardzo fajny sposób na naukę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze miałam ochote na fiszki, ale jakoś nigdy nie dotarłam :D Mi przydałyby się takie fiszki, bo ja zostałam nauczona amerykańskiego i z przejściem na angielski czasem miałam problem. No cóz tak moje życie się potoczyło :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o nich, ale sama nigdy jeszcze nie uczyłam się z fiszek. Kto wie, może taka nauka przypadłaby mi do gustu. Szczególnie angielska gramatyka, ale chciałabym też się pociągnąć z francuskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Za taką cenę to się naprawdę opłaca. Ciekawy sposób na urozmaicenie nauki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. I ɑlways useԀ to read article іn news papers bսt
  noա as I am a user of net tɦerefore frοm now I аm uѕing net
  for posts, thɑnks to web.

  Feel free tο visit mmy pagе - kijk hier voor zonneboiler prijs

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne