09 lipca, 2015

Ogień i woda - Victoria Scott


Autor: Victoria Scott 
Wydawnictwo: IUVI 
Ilość stron: 368 

„Każdy z nas ma w domu jakiś powód, dla którego walczy [...].” Tella Holloway przeprowadza się wraz z rodzicami i bratem do spokojnego, odludnego miejsca w Montanie. Zostawia za sobą ukochany Boston, przyjaciół, zgiełk wielkiego miasta i wszelkie jego wygody. Nastolatka buntuje się, jednak nic nie jest w stanie zmienić decyzji jej rodziny, która zdecydowała, że to będzie najlepsze miejsce dla śmiertelnie chorego brata Telli. Dziewczyna bardzo kocha Cody'ego i pragnie mu pomóc, wygląda jednak na to, że nic nie da się zrobić. Do chwili, gdy na jej łóżku pojawia się tajemnicze niebieskie pudełko. Tella zaczyna otrzymywać instrukcje, jak wystartować w Piekielnym Wyścigu. Jest to inicjatywa, która powala na wygranie leku dla bliskiej osoby, gwarantującej jej zupełne wyzdrowienie. Warunkiem zwycięstwa jest przetrwanie czterech etapów wyścigu - dżungli, pustyni, oceanu i gór - oraz dotarcie na metę najszybciej ze wszystkich uczestników. Jak Tella poradzi sobie z takim wyzwaniem? 

„Ogień i woda” to pierwsza część przygód nastoletniej Telli Holloway i zarazem świetne rozpoczęcie całej historii. Historii niezwykle ciekawej, bo obejmującej emocjonujący wyścig po ogromnie cenną nagrodę, rozterki dotyczące przyjaźni i zaufania, a także delikatny wątek miłosny. Pomysł na fabułę książki jest niezwykły, a Victoria Scott bardzo dobrze poradziła sobie z przeniesieniem go na papier. Sama idea wyścigu, czyli możliwość zdobycia lekarstwa dla bliskiej osoby, ryzykowanie życia i własnego zdrowia dla innego członka rodziny stanowi podstawę do budowania wielu silnych emocji w czytelniku. Dodaje to powieści dramatyzmu, a odbiorcy dostarcza wzruszeń. Mimo to, cała historia utrzymana jest w klimacie bardzo przygodowym. Jest pełna akcji i dynamizmu, wydarzenia pędzą jedno za drugim nie pozwalając czytelnikowi się nudzić. 

„Rozlega się hałas przypominający pęd rozjuszonego stada. Uczestnicy gnają co sił w nogach i ten ich zryw sprawia, że nagle czuję przypływ energii. Jeśli nie będę biegła, stratują mnie. Ktoś z tyłu mnie popycha, tak że prawie upadam. Nie potrzebuję kolejnego razu. Biegnę.”

Bohaterowie są barwni i zróżnicowani, pojawiają się charaktery zarówno pozytywne, jak i negatywne. Główna bohaterka, Tella, to postać o dość specyficznym stylu bycia, wypowiedziach i poczuciu humoru. Z początku może nieco irytować, jednak jestem pewna, że każdy czytelnik wraz z biegiem fabuły zacznie darzyć ją sympatią. Jest wyjątkowo żądna przygód, aczkolwiek brak jej odwagi i możliwości przeżycia czegoś niezwykłego. Kiedy pojawia się okazja wzięcia udziału w wyścigu, bez wątpliwości pakuje swoje rzeczy i udaje się po lekarstwo dla brata. Wykazuje się ogromną odwagą, troskliwością i wolą przetrwania. Obserwujemy jak zwykła nastolatka radzi sobie w warunkach trudnych nawet dla dorosłych, dojrzalszych od niej ludzi. Na swojej drodze spotyka kilkoro innych uczestników, z którymi zaczynają łączyć ją najróżniejsze relacje. Victoria Scott nie zapomniała również o lekkim wątku miłosnym, który w tej części dopiero kiełkuje. Jest bardzo delikatny i nienachalny, przez co świetnie wkomponowuje się w przebieg zdarzeń.

Warto wspomnieć również o niezwykłych stworzeniach wykreowanych przez Victorię Scott w tej powieści. Otóż każdy z uczestników wyścigu otrzymuje na wstępie własną pandorę - zwierzę, które towarzyszy mu w trakcie całej rywalizacji, jest wiernym kompanem, ale przede wszystkim pomocą. Istoty te posiadają bowiem specjalne dodatkowe moce, które ujawniają się na różnych etapach wyścigu i bardzo przydają się bohaterom. Sądzę, że wykreowanie tych dodatkowych zwierzęcych postaci to świetny pomysł! Dodają historii jeszcze więcej koloru i dynamiki.

Podsumowując, jak najbardziej polecam powieść „Ogień i woda” autorstwa Victorii Scott. To powieść o oryginalnej, ciekawej fabule, z barwnymi postaciami, napisana bardzo lekko i przystępnie, a jednocześnie dostarczająca wielu emocji i wzruszeń. Akcja pędzi w niej już od pierwszych stron i zatrzymuje się w momencie, który wręcz krzyczy o kontynuację zdarzeń! Czekam więc z niecierpliwością na kolejny tom serii, a was gorąco zachęcam do zapoznania się z pierwszym.

6 komentarzy:

 1. Bardzo cieszę się, że ci się spodobała, ponieważ podobno już do mnie jedzie :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę miłej lektury! Świetna książka ;>

   Usuń
 2. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, a szkoda! Oryginalna fabuła to coś, co bardzo ciężko odnaleźć w świecie dzisiejszej literatury. Chyba najbardziej zaintrygowały mnie te stworzenia, o których napisałaś. Uwielbiam, gdy autor popisuje się swoją wyobraźnią. Chętnie poznam tę książkę. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Fabuła właśnie zaskakuje oryginalnością, bardzo fajny pomysł na książkę ;)

   Usuń
 3. Myślę, że jak znajdę wolną chwilę to się skuszę! :) Ale póki co inne pozycje na mnie czekają ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie! Chętnie przeczytam tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne