22 czerwca, 2016

Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie - Rafał Kosik

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Ilość stron: 432 

„- Wiesz, dlaczego wolę być pesymistą? O stłuczonej żarówce pesymista powie, że jest w połowie stłuczona. Optymista powie, że jest w połowie niestłuczona. A żarówka, nawet stłuczona w jednej setnej, nie będzie świecić!”

„Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie” to już czternasty tom przygód szalonej trójki nastolatków. Kilka lat wstecz miałam okazję zapoznać się wyrywkowo z poprzednimi częściami tej serii i za każdym razem byłam zachwycona nietuzinkowymi pomysłami autora i genialnym humorem bohaterów. Mając więc możliwość przeczytania najnowszej powieści z cyklu, nie wahałam się ani chwili, a lektura, tak jak przypuszczałam, sprawiła mi mnóstwo przyjemności! 

Tym razem nie trójka, ale czwórka głównych bohaterów spędza wakacje w Londynie. Do powrotu zostało jeszcze trochę czasu, a nastolatkom kończą się pieniądze na utrzymanie. Rozpoczynają więc poszukiwanie pracy, aby nie musieć żerować na rodzicach i pokazać im, że potrafią sobie już radzić sami. Jak to mówią, początki bywają trudne... ale w wydaniu Neta również przekomiczne! Cała czwórka szybko traci zatrudnienie i zaraz później zyskuje posady w tajemniczym hotelu Melius Cras. Wszystko w tym miejscu wzbudza wątpliwości i miliony pytań. Nagła wizyta dyrektora Stokrotki i pojawiające się u nastolatków ogłupienie i zamglenie umysłu już definitywnie mówi o tym, że coś jest tutaj nie tak. W rękach naszej fantastycznej czwórki leży rozwiązanie tej zagadki i bezpieczny powrót do domu.

Może i seria „Felix, Net i Nika” jest dla młodszych odbiorców, może powinnam zaczytywać się w poważniejszej literaturze, może nie powinnam czerpać przyjemności z poznawania przygód gimnazjalistów... Nic z tego! Ten cykl jest potwierdzeniem myśli, że odgórne ograniczenia wiekowe w przypadku książek nie istnieją, a „Felixa, Neta i Nikę” mogą pokochać zarówno dzieciaki, jak młodzież i dorośli czytelnicy. „(nie)Bezpieczne Dorastanie” pochłonęłam z wielką przyjemnością i absolutnie nie mogę powiedzieć, że książka była infantylna czy zbyt prosta. Wątków jest tutaj od groma! Akcja pędzi od pierwszych stron i tak jest już do końca powieści. Autor kolejny raz pokazuje jak wielką ma wyobraźnię, bo przygody głównych bohaterów są naprawdę nietuzinkowe i oryginalne. Bywają zdarzenia zarówno realistyczne, jak i zupełnie nieprawdopodobne, jednak całościowo fabuła jest logiczna i spójna.

Rafał Kosik ma niesamowite poczucie humoru, które jest jedną z największych zalet całej serii. Nie brakuje tu ironii i sarkazmu, a każdy drobny żarcik wpleciony w fabułę wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. „(nie)Bezpieczne Dorastanie”, tak jak pozostałe książki z tej serii, czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a co za tym idzie - bardzo szybko. Bohaterów nie sposób nie lubić! Cała czwórka tak świetnie się nawzajem uzupełnia, że nie da się absolutnie zwątpić w ich przyjaźń. Ich wzajemne przekomarzania i okazana akurat w tym tomie zazdrość Neta o Felixa są naprawdę urocze i wywołują u czytelnika jeszcze większą sympatię do postaci.

„Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie” polecam obowiązkowo fanom całej serii, ale także tym, którzy nie mieli jeszcze z nią do czynienia, bo każdy z tomów można czytać bez znajomości pozostałych. Wiek nie ma tutaj znaczenia! Wszystko zależy od tego czy lubicie dobrą rozrywkę, powieści, w których przygoda goni przygodę, świetny humor i delikatne smaczki sci-fi. Spróbujcie! A nuż się zakochacie.

1 komentarz:

  1. Ochhh, kocham "FNiN" całym serduchem! ^.^ A "(nie)Bezpieczne Dorastanie" to według mnie jedna z najlepszych części serii. Uwielbiam ten kosikowski humor (którego esencją jest oczywiście Net, co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości), genialnych, barwnych bohaterów, wciągającą przygodę... Ten tom przypadł mi do gustu także przez to, że nie ma w nim zbyt wiele technologicznych gadek, które najzwyczajniej w świecie zawsze u Kosika mnie męczyły.
    zaczarrowana

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne