05 grudnia, 2016

Superbohaterki trafiają do liceum! (Wonder Woman w Super Hero High & Supergirl w Super Hero High - Lisa Yee)

Autor: Lisa Yee
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 280 & 240

Wonder Woman i Supergirl to postaci znane niemal każdemu, kto w jakikolwiek sposób interesuje się szeroko pojętą kulturą. Bohaterki te zostały początkowo wykreowane na potrzeby komiksów DC Comics, a z czasem zaczęły powstawać o nich także filmy, seriale i właśnie książki. Te, można już powiedzieć - symbole amerykańskiej popkultury, przyjmowały dotychczas wiele różnych odsłon, ich historie, cechy i ogólny wizerunek modyfikowano na różne sposoby. Byłam niezmiernie ciekawa, jak przedstawiła je Lisa Yee, umieszczając je w książkach bardzo lekkich, młodzieżowych, opowiadających de facto o znanych wszystkim superbohaterach, ale wcielonych w role nastolatków. Okazało się, że powstały dwie bardzo przyjemne, bardzo proste historyjki, które będą czymś fantastycznym dla młodych czytelników!

Akcja obydwu powieści toczy się w Super Hero High, czyli w szkole dla młodych superbohaterów, którzy chcą nauczyć się, jak zapanować nad swoimi mocami, jak je ujarzmić i w pełni je kontrolować. Najpierw do owej placówki trafia Wonder Woman - księżniczka Amazonek z wyspy Themyscira, córka słynnej Hipolity, dziewczyna niezwykle życzliwa, której jednak brakuje obycia w szkolnej, nowoczesnej społeczności. Przeżywa w szkole mnóstwo przygód, uczy się wielu rzeczy i zawiązuje przyjaźnie. Kiedy Wonder Woman już na dobre zadomawia się w Super Hero High, do szkoły przybywa nikt inny, jak Supergirl! To pokrzywdzona przez los dziewczyna, która w ułamku sekundy straciła rodzinę, dom i całą swoją planetę. Ciężko jest jej zaadaptować się w nowym środowisku, jednak z czasem ona także staje się częścią tej wielkiej superbohaterskiej drużyny.

Powieści z serii Super Hero High to bardzo dobry wybór dla młodszych czytelników. Historie są proste, nieskomplikowane fabularnie, język jest niezwykle przystępny i łatwy w odbiorze, a sama treść na pewno zrobi na dzieciakach, czy też młodszej młodzieży świetne wrażenie. Nie jest to może nic innowacyjnego, bo przygody nastolatków z supermocami i wyjątkowa szkoła, do której aż chce się chodzić to motywy, które już nie raz i nie dwa z literaturze się pojawiały, ale mimo wszystko te powieści czyta się z zainteresowaniem. Pojawia się w nich wiele postaci z uniwersum DC Comics, co na pewno będzie gratką dla jego miłośników. Imion i pseudonimów jest bardzo dużo, dlatego warto wcześniej choćby oględnie się z tym właśnie uniwersum zapoznać, żeby lepiej móc wyobrazić sobie wszystkich bohaterów.

Większość fabuły opiera się na zajęciach szkolnych, podczas których bohaterowie uczą się historii swoich przodków, projektują i szyją dla siebie stroje, a także trenują fizycznie i rozwijają swoje moce. Obserwujemy także relacje pomiędzy uczniami - zawiązywanie przyjaźni, sporów, a nawet pierwsze miłości. Każda z tych historii ma oprócz tego swój jeden wyjątkowy wątek, wydarzenie, do którego od początku dąży cała historia. Wszystko to czyta się przyjemnie, ale brakuje mimo wszystko jakichś elementów zaskoczenia, większych zwrotów akcji, czegoś, co wywołuje w czytelniku emocje. Podobnie jest w przypadku bohaterów, z których każdy jest na swój sposób ciekawy i oryginalny do tego stopnia, że czytelnik chciałby zgłębić dokładnie ich charaktery i zachowania, ale niestety Lisa Yee traktuje swoje postaci nieco po łebkach i czytelnik dostaje ich bardzo oględny wizerunek.

Warto zwrócić uwagę na wydanie książek z serii Super Hero High, które jest na naprawdę wysokim poziomie. Są to powieści w twardych okładkach z pięknymi ilustracjami zarówno z przodu, jak i z tyłu, utrzymanych w żywych, dynamicznych kolorach, przyciągających oko czytelnika i ozdobionych metalicznymi elementami. W środku znajdziemy na każdej stronie wzory charakterystyczne dla stylu komiksów DC Comics, które są bardzo fajnym dopełnieniem historii superbohaterek. Papier jest dobrej jakości, a czcionka duża, co zdecydowanie ułatwia lekturę młodszym czytelnikom, a starszym zwiększa tempo czytania.

Podsumowując, polecam obie te książki czytelnikom młodszym, którzy nie mają jeszcze wiele doświadczenia jeśli chodzi o literackie przygody. Te proste historie z pewnością przypadną do gustu dzieciakom, podejrzewam, że szczególnie dziewczynkom, a gdyby tak jeszcze dołączyć do nich filmy i lalki z tej serii... taki zestaw może sprawić naprawdę wiele frajdy!

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Jaguar :)

1 komentarz:

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne