02 stycznia, 2018

Najmroczniejszy sekret - Alex Marwood


Autor: Robert Dugoni
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 416

„Są takie prawdy, które mogą zdruzgotać świat. Pewne rzeczy powinny zostać w tajemnicy, nawet jeśli ta tajemnica będzie cię zżerać od środka.”

Na imprezie urodzinowej bogatego dewelopera, Seana Jacksona, ginie jedna z jego córek bliźniaczek - Coco. Sprawa szybko staje się bardzo głośna, a dziewczynki poszukuje nie tylko policja i rodzina, ale także przyjaciele i znajomi. Nagłośnienie przez media zaginięcia czterolatki nic jednak nie daje, bo po Coco nie ma ani śladu. Temat z czasem przygasa, a powraca dopiero po dwunastu latach, przy okazji pogrzebu Seana, kiedy wszyscy uczestnicy wydarzeń sprzed lat spotykają się w jednym miejscu. Niespodziewanie na jaw wychodzą pewne fakty, które przez długi czas pozostawały w ukryciu. Co tak naprawdę stało się z małą Coco? Kto wyjawi swój najmroczniejszy sekret?

Alex Marwood to pseudonim literacki brytyjskiej dziennikarki, która współpracowała z wieloma gazetami na terenie całego kraju. Jej powieści odniosły wiele sukcesów za granicą, a w Polsce wszystkie trzy cieszą się uznaniem czytelników. „Najmroczniejszy sekret” jest jej najnowszym thrillerem. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i zarazem spotkanie bardzo udane! Książka wciąga, trzyma w napięciu i mimo, że nie jest przeładowana dynamiczną akcją, to nadrabia rozbudowaną stroną psychologiczną i ciekawymi sylwetkami bohaterów.

„(...)robi mi się żal samej siebie. Boże, życie jest skomplikowane. Ludzie w kółko gadają o rodzinie i bezwarunkowej miłości, ale nie maja pojęcia, jakie to złożone. Jak pogmatwane są te uczucia. Jak blisko spokrewnione są miłość i nienawiść.”

Narracja prowadzona jest dwutorowo - z perspektywy jednej ze starszych córek Seana, Millie, w teraźniejszości (po dwunastu latach od zaginięcia Coco) i z perspektywy różnych bohaterów, którzy uczestniczyli w urodzinach Seana w przeszłości (w czasie zaginięcia Coco). Jest to zabieg, dzięki któremu mamy okazję lepiej poznać każdego z bohaterów, lepiej zagłębić się w ich psychikę i motywacje, a zarazem lepiej zrozumieć ich postępowanie. A jest nad czym się zastanawiać, bo ich zachowanie niejednokrotnie wzbudza wątpliwości natury moralnej i nie tylko. Cała grupa bohaterów stworzonych przez Alex Marwood to ludzie bogaci, próżni i zepsuci, którzy stawiają przepych i dobrą zabawę nad rodzinę i bliskich. Nawet jeśli na początku powieści obdarzymy któreś z nich sympatią, to często później okazuje się, że pierwsze wrażenie było mylne, a dana postać okazuje się być zupełnie kimś innym.

Jeśli liczycie na powieść kryminalną, w której główną rolę będzie odgrywać wnikliwe śledztwo i stopniowe odkrywanie prawdy, to „Najmroczniejszy sekret” raczej nie przypadnie Wam do gustu. To książka, w której największą rolę odgrywają aspekty psychologiczne, a cała intryga ze zniknięciem dziewczynki to mały pierwiastek ogólnej fabuły. Znajdziecie tutaj przede wszystkim obraz ogromnego zepsucia i znieczulicy ludzi z dużym majątkiem oraz tego, jak pieniądze i wynikające z ich posiadania przyjemności potrafią przesłonić ludziom to, co najważniejsze. Alex Marwood stworzyła brutalny i może nawet nieco przerysowany świat, w którym rządzi pieniądz, mężowie zmieniają żony jak rękawiczki, a dzieci to tylko nieprzyjemny obowiązek i problem.

„Najmroczniejszy sekret” to dobry thriller psychologiczny, który przekonał mnie do twórczości Alex Marwood. Z chęcią sięgnę po więcej powieści spod jej pióra, do czego zachęcam również i Was!


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Albatros

3 komentarze:

  1. Świetna książka, inne tej Autorki równie intrygujące :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainteresowałaś mnie tą recenzją mimo że stronię od takowych książek. Jak gdzieś znajdę to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. "Najmroczniejszy sekret" to faktycznie dobry thriller psychologiczny. Skomplikowana fabuła, jeszcze bardziej skomplikowane portrety postaci, czyli wszystko to, co fani takiego gatunku lubią najbardziej. Polecamy wraz z Tobą! :) Świetna recenzja! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zapraszam ponownie :)

Inne